Zabudowa kuchenna. Zobacz, jak zmaksymalizować przestrzeń w górnych szafkach

aranzacja kuchniJak wykorzystać każdy centymetr szafki, nawet wtedy, gdy znajduje się wysoko? Postawić na okucia, które zmaksymalizują przestrzeń w głębi korpusu i zapewnią łatwy montaż.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni związanej z niewielkim metrażem aneksów kuchennych to obecnie priorytet dla każdego, kto planuje funkcjonalną kuchnię. Dotyczy to zwłaszcza strefy przechowywania i zapasów, w której znajdują się najwięcej sprzętów kuchennych. – Zaplanujmy maksymalne wykorzystanie dolnej przestrzeni na funkcjonalne szuflady z przegródkami, szafki, sortowniki na odpady, a także cargo. Zagospodarujmy również przestrzeń nad blatem, zabudowując ją aż do sufitu – mówi Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele. Dodaje również, że w zabudowie kuchennych szafek pomogą sprawdzone rozwiązania, które są proste w montażu i funkcjonalne w użytkowaniu.

Sposoby na górne szafki

Projektując dolną zabudowę, sprawa jest prosta, bo decydujemy się zazwyczaj na szuflady lub tradycyjne szafki z drzwiami na zawiasach. Sprawa komplikuje się nieco bardziej przy szafkach górnych. Tam docelowo trafiają sprzęty rzadziej używane np. duże rondle, garnki żaroodporne czy sprzęty AGD.

W szafkach górnych, z racji swojego położenia i formy dostępu do wnętrza korpusu, najlepiej sprawdzą się fronty uchylne. W ograniczonych zabudowach, np. aneksach kuchennych, wykorzystanie dostępnego miejsca jest kluczowe. Tu sprawdzi się m.in. najmniejszy na rynku bezzawiasowy podnośnik Free Space, który dzięki swoim małym rozmiarom tworzy więcej miejsca i przestrzeni do przechowywania. – Free Space zajmuje tylko 63 mm w głębi korpusu i dodatkowo jest bardzo dobrym rozwiązaniem do zabudowy z ciężkimi drewnianymi frontami, bo jego udźwig to 10,7 kg – mówi Michał Kichler.

Free Space dostępny jest w czterech kolorach: białym, jasnoszarym, antracytowym i czarnym, co pozwala na dopasowanie go do każdego stylu mebli.

Na cięższe i duże fronty, które będą otwierały się sprawnie w górnych szafkach, również jest sposób. To podnośnik Free Space 6.15. – To uzupełnienie oferty podnośników Free Space – dzięki 6.15 można łatwo otwierać klapy o wymiarach 1200×600 mm. Dodatkowo Free Space pozwala na beznarzędziowy montaż i demontaż frontu – wylicza Michał Kichler. Okucie sprawdzi się w korpusach o niewielkiej głębokości. Podnośniki Free Space są również idealnym rozwiązaniem do szafek, które znajdują się tuż pod sufitem – kąt otwarcia 107° można ograniczyć do 90° za pomocą zintegrowanego ogranicznika.

Realizacja górnej zabudowy nie musi być problematyczna. Wystarczy jedynie, że zaplanujemy ją mądrze, a do realizacji użyjemy sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą nam uzyskać zamierzony efekt.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *