Montaż instalacji ogrzewania podłogowego – o czym należy pamiętać?

Ogrzewanie podłogowe pozwala na oszczędności wykorzystania energii, a także zapewnia przyjemne ciepło pod stopami. Jego montaż wymaga pamiętania o pewnych ważnych kwestiach. Błędy w montażu spowodują nieprawidłowe działanie instalacji grzewczej.

Brak projektu – poważny błąd

Montaż instalacji grzewczej nie może odbyć się bez sporządzenia odpowiedniego planu. Rozstaw i ukształtowanie rur grzewczych jest uzależnione od parametrów wody, która zasila instalację, grubości wylewki, a także materiału posadzki. Ważne jest także zapotrzebowanie na ciepło. Brak wzięcia pod uwagę tych aspektów, może spowodować, że ogrzewanie będzie nieskuteczne, a jego eksploatacja bardzo droga. Brak odpowiedniego planu i dokumentacji, będzie kłopotliwe także w trakcie awarii.

Dokumentacja przebiegu pętli ogrzewania jest bardzo istotna. Przebieg rur grzewczych powinien być naniesione na planie pomieszczenia, zwłaszcza w strefach między pokojami, przy ścianach i pod oknami. Dzięki temu unikniemy przypadkowego ich uszkodzenia, przy późniejszym mocowaniu np. listew progowych czy innych elementów, wymagających wiercenia w posadzce.

Nieprzygotowana posadzka

Montując ogrzewanie podłogowe, należy pamiętać, że bardzo ważnym elementem jest skutecznego działania jest odpowiednia posadzka. Źle przygotowane podłoże pod wylewkę może skutkować, że płyty izolacji termicznej nie będą dobrze przylegały. Dlatego też system ogrzewania w Rybniku, lepiej zlecić fachowcom, którzy przygotują odpowiedni plan i zadbają o szczegółowe rozłożenie rur. Układając ogrzewanie podłogowe, należy pamiętać, że rur nie układa się bezpośrednio na posadzce. Muszą być umieszczone na odpowiednim materiale izolacyjnym. Wylewka musi uzyskać odpowiednią wytrzymałość. Dopiero wówczas można montować ogrzewanie podłogowe. Do wykonania podłogi nad instalacją, należy wybrać odpowiednie materiały. Rur ogrzewania podłogowego nie należy  montować pod miejscami trwale zabudowanymi, np. pod szafami wnękowymi.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *