Dom gotowy na lato – zamontuj osłony okienne i moskitiery

budowa domuWiosna to najlepszy czas na zmiany. To właśnie wtedy najczęściej rozpoczynamy wszelkiego rodzaju remonty, a także na nowo aranżujemy nasze wnętrza. To również najlepszy czas na wybór osłon okiennych i moskitier do naszego domu. Jeżeli w najbliższych miesiącach planujesz taką zmianę, zanim wybierzesz rozwiązanie, podejmiesz decyzję i przystąpisz do pracy, pamiętaj o kilku zasadach.

Montujemy rolety i moskitiery – pierwsze kroki

Na rynku istnieje wiele różnych modeli osłon okiennych. Dzielimy je głównie ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane, konstrukcję na jakiej się opierają oraz stopień przepuszczalności promieni słonecznych i światła.

– Wybierając rolety czy żaluzje lub moskitiery, możemy sięgać po gotowe produkty z marketów lub zamawiać rozwiązania skrojone na miarę, w kolorystyce oraz w systemie zgodnym z naszymi potrzebami. Personalizowanie osłon okiennych daje nie tylko gwarancję satysfakcji z ich użytkowania, ale możliwość zmiany wizerunku całego wnętrza, zgodnie ze stylem w jakim jest ono urządzone – zauważa Tomasz Włodarzewski, ekspert marki ANWIS.

Na samym początku trzeba dokładnie wymierzyć okna. Jeżeli są niestandardowe, musimy zdecydować się na produkty „na wymiar”. Tutaj idealnie sprawdzą się chociażby żaluzje plisowane, które możemy doskonale dopasować do każdego kształtu i położenia okien. Wśród szerokiej gamy produktów żaluzje plisowane dają największe możliwości aranżacyjne, pasują na duże i bardzo małe przeszklenia, okna skośne i dachowe.

Z praktycznego punktu widzenia również moskitiery powinny być zamawiane „na wymiar”. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych prześwitów lub nieestetycznie wyglądających marginesów.

Kolejnym krokiem jest decyzja, jakie funkcje ma spełniać przysłona okna – chronić przed promieniami słońca i światłem całkowicie lub częściowo, zapewnić prywatność bez konieczności zaciemniania wnętrza lub też ocieplić czy powiększyć optycznie wnętrze. Do dyspozycji mamy szereg rozwiązań – m.in. plisy, żaluzje drewniane czy rolety rzymskie. Zwróćmy także uwagę na sposób instalacji – często montujemy rolety i moskitiery na oknie, ale istnieje też możliwość ich montażu bezpośrednio do okna lub do listwy przyszybowej, co w przypadku drzwi tarasowych lub okien uchylnych może okazać się kluczowe.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Aby przyspieszyć proces zamówienia rolet i moskitier musimy przede wszystkich dokładnie wiedzieć, jaki rodzaj osłony wybrać w danym pomieszczeniu.

W przypadku kuchni najczęściej montowane są osłony z materiałów, które są odporne na zabrudzenia oraz takie, które łatwo utrzymać w czystości. W przypadku osłon materiałowych często wybierane są plisy oraz rolety rzymskie, które w zależności od składu tkaniny – mogą być czyszczone na mokro lub  prane. Również żaluzje drewniane oferują rozwiązanie dedykowane do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności. Doskonale w takich warunkach sprawdzą się osłony typu Faux Wood (kompozyt naturalnego drewna i PCV), którym niestraszne zalania i zachlapania.

Inne pomieszczenia w domu dają nam nieco więcej swobody i bardzo często wybierane są adekwatnie do stylu danego wnętrza lub indywidualnego gustu użytkowników. Do sypialni możemy na przykład wybrać rolety zaciemniające, a do salonu takie typu dzień-noc, które pozwolą nam płynnie sterować poziomem nasłonecznienia wnętrza, a w razie potrzeby szybko je zaciemnić.

W przypadku moskitier warto wybrać takie, które skutecznie ochronią nas przed muchami, komarami i innymi uciążliwymi owadami, a także nieczystościami przenikającymi do pomieszczenia z zewnątrz. Na oknach standardowych najczęściej montowane są te ramkowe. Z kolei przy oknach tarasowych doskonale sprawdzą się chociażby moskitiery drzwiowe wyposażone z samozamykacz czy plisowane, które nie zajmują dodatkowego miejsca w obrębie drzwi.

– Ważne, by z zamówieniem zdążyć jeszcze przed sezonem letnim, wtedy czas oczekiwania na produkt skrojony na miarę jest znaczenie krótszy – wyjaśnia właściciel jednego z salonów sprzedaży oferujących produkty marki ANWIS.

Moskitiery ramkowe montowane są bezpośrednio do futryny okiennej przy pomocy bezinwazyjnych uchwytów. Ich montaż jest wyjątkowo prosty. Montaż moskitier rolowanych, otwieranych lub przesuwnych, które stosujemy przy drzwiach balkonowych lub tarasowych, jest nieco bardziej skomplikowany, dlatego najwygodniej zamówić je bezpośrednio z pomiarem i montażem.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rolet i żaluzji. Jeśli wybraliśmy produkty montowane inwazyjnie lub te wyposażone w napęd elektryczny, najlepiej prace pomiarowo-montażowe pozostawić przeszkolonemu fachowcowi.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Decydując się na zakup osłon okiennych i moskitier warto rozważyć produkty „na wymiar” z jeszcze jednego powodu. Rolety indywidualne pozwalają na dowolne określenie strony sterowania (osłony sterowane manualnie) oraz mechanizmu, który będzie dokładnie odpowiadał naszym indywidualnym potrzebom.

Składając indywidualne zamówienie, mamy pewność, że firma wykona produkt z dbałością o każdy szczegół. Wybierając standardowe rolety z marketu, musimy się liczyć z tym, że bardzo często posiadają one ukryte wady, nie dają nam gwarancji idealnego dopasowania do naszego okna oraz często nie są objęte dodatkową gwarancją ani opieką serwisową.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *