Biophilic design – wiosna w łazience!

aranzacja lazienkiIm cieplej jest na zewnątrz, tym bardziej wzrasta nasza potrzeba naturalnego światła i kontaktu z naturą. Oto idealny moment, by sięgnąć po nowe inspiracje, które zmienią łazienkę w ostoję czystego powietrza i kojących doznań. Biophilic design może nam w tym pomóc. Po pierwsze, badania wskazują, że wiele roślin doniczkowych ma właściwości pochłaniania i rozkładania toksycznych substancji z powietrza. Po drugie, kontakt z nimi uspokaja i wycisza. A po trzecie wreszcie, czy kwiaty nie są najpiękniejszą ozdobą?

Czym jest biophilic design?

Biophilic design to silna potrzeba wytchnienia od codziennego pędu. Zapewnienia ciału

i zmysłom ukojenia od setek bodźców i komunikatów. Zurbanizowany świat ma swoje zalety, ale pozbawia nas bezpośredniego kontaktu z przyrodą. I tu z pomocą przychodzi biophilic design, który upowszechnił w latach 80. ubiegłego wieku biolog Edward O. Wilson. Wskazywał on na biologiczną więź łączącą człowieka z naturalnym środowiskiem. Niezbędnym, abyśmy mogli żyć w harmonii ze sobą. Dzisiaj, kiedy jeszcze bardziej chcemy, by dom był dla nas miejscem spokoju i wypoczynku, doceniamy to w dwójnasób. A rośliny, które są bazą biophilic design, możemy ustawić w każdym pomieszczeniu. Nawet w łazience. Są takie gatunki, które nie boją się nadmiernej wilgoci, jak paproć czy zielistka Sternberga. Jak i takie, które nie potrzebują naturalnego światła, np. zamiokulkas zamiolistny o pięknych, dekoracyjnych liściach.

Łazienka w naturalnej aurze?

– Chcąc zaaranżować łazienkę w oparciu o trend biophilic design, zadbajmy o naturalne tło dla wybranych roślin. Same w sobie już zdobią przestrzeń i nie potrzebują nadmiernej ilości dodatków. Naturalne materiały, takie jak kamień i drewno będą idealne – mówi Hanna Błaszak, ekspert Radaway. Kolory ziemi sprawią dodatkowo, że łazienka stanie  się przestrzenią kojącą zmysły. Uspokoją i pozwolą oderwać się od codzienności.

Do tego proste formy mebli. Szklana, minimalistyczna kabina prysznicowa, drewniane szafki zlewające się z tłem ścian i umywalka o lekko zaoblonych kształtach. Do tego półki i stojaki

na rośliny doniczkowe.  Jeśli lubimy styl industrialny, możemy wybrać kabinę z nadrukiem czarnych szprosów. Do nich dopasujmy geometrią i kolorem stojaki na rośliny. Komfortowe modele o różnej wielkości i sposobie montażu podpowiada marka Radaway. Polski producent ma w ofercie również kabiny zamawiane na wymiar. Takie najlepiej sprawdzą się

w nietypowych, trudnych łazienkach. A style, w których kwiaty w łazience rozkwitną najpiękniej to z pewnością skandynawski, minimalistyczny lub klasyczny. Skutecznie też ocieplą wnętrze loftowe.

– Wprost stworzony dla biophilic design jest japandi. To połączenie stylu japońskiego z hygge. Umiłowanie harmonii, minimalistycznych form i porządku, do którego pasują proste, szklane kabiny prysznicowe – mówi Hanna Błaszak, ekspert marki Radaway.

Co, jeśli brakuje naturalnego światła?

Co możemy zrobić w sytuacji, gdy tęsknimy za naturą, jednak nie chcemy narażać kwiatów doniczkowych na zmarnowanie lub nasza łazienka nie ma okna? Wprowadźmy motywy roślinne do wnętrza inaczej! Producent kabin i brodzików prysznicowych Radaway oferuje możliwość wygrawerowania na szkle wzoru bluszczu lub wysokich traw czy też nadrukowania w kolorze motywu przeskalowanych liści. Takie motywy zaczerpnięte ze świata flory zdecydowanie ożywią wnętrze łazienki i wprowadzą do niej przyjemną atmosferę. www.radaway.pl

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *