Pompy ciepła a koszty eksploatacji: czy są opłacalne?

Pompa ciepła to obecnie jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań w kontekście pozyskiwania energii. Niemniej jednak jej montaż związany jest z koniecznością poniesienia wysokich kosztów, dlatego wciąż nie są one bardzo popularne. Warto zadać sobie pytanie o koszty eksploatacji, jednocześnie zastanawiając się, w jakim czasie nakłady inwestycyjne mają szansę się zwrócić?

Jakie aspekty wziąć pod uwagę, szacując koszty eksploatacji pompy ciepła?

Koszt ogrzewania przy pomocy pompy ciepła będzie niższy niż w przypadku, gdy wybierzemy inne źródło ciepła. Niemniej jednak, chcąc oszacować jego wysokość, musimy wziąć pod uwagę:

  • rodzaj systemu grzewczego,
  • typ pompy,
  • zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na ciepło,
  • uwarunkowania techniczne budynku.

W przypadku nowoczesnych dobrze docieplonych domów, koszty użytkowania pompy ciepła będą zdecydowanie niższe. Z drugiej strony osoby, które preferują wysokie temperatury we wnętrzach, z pewnością zapłacą więcej.

Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?

W kontekście oceny opłacalności montażu pompy ciepła zwracamy uwagę przede wszystkim na koszty eksploatacji urządzenia. Pod tym kątem warto porównać je do kosztów, jakie poniesiemy, decydują się na inne źródło ciepła. Okazuje się, że ogrzanie domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych pod koniec 2022 roku kosztowało około:

  • 2000 zł- w przypadku pompy ciepła,
  • 3000 zł- w przypadku instalacji gazowej,
  • 6000 zł- w przypadku instalacji elektrycznej.

Ze względu na wzrost cen prądu oraz gazu, koszty w 2023 będą z pewnością wyższe, jednak już teraz widać znaczącą różnicę pomiędzy pompą ciepła a innymi sposobami ogrzewania wnętrz. Okazuje się, że pompa może przynosić znaczne oszczędności, o ile zadbamy o inne aspekty, takie jak na przykład prawidłowa termoizolacja budynku.

Czy pompa ciepła rzeczywiście się opłaca?

Rosnące ceny gazu oraz prądu skłaniają nas do poszukiwania nowych, alternatywnych źródeł ciepła. Jedną z nich są pompy ciepła Samsung- niezwykle efektywne i przyjazne w użytkowaniu. Dobrym rozwiązaniem będzie też pompa ciepła Kaisai, dzięki której możemy też podgrzewać wodę. Inwestycja w pompę ciepła zwraca się po około 5-10 latach. Korzystanie z instalacji jest efektywniejsze, jeśli dodatkowo połączymy pompę z fotowoltaiką. Wtedy też, choć ponosimy wysokie koszty początkowe, generujemy znacznie większe oszczędności w skali miesiąca. Warto więc rozważyć montaż pompy ciepła, mając na uwadze fakt, iż ogrzewanie przy jej pomocy może okazać się nawet dwukrotnie tańsze niż w przypadku tradycyjnych źródeł ciepła.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *