Jak wykonuje się badanie specjalistyczne gruntów przed budową domów?

badanie gruntu przed budowa

Budowa domu zawsze rozpoczyna się od projektu. Jednak zanim on powstanie, konieczne jest sprawdzenie jaki grunt znajduje się na działce i w tym celu należy wykonać badanie geologiczne. Jest ono obowiązkowe. Badania geotechniczne wykonywane są w celu określenia warunków wodno-gruntowych podłoża pod inwestycję. Kto wykonuje tego typu badania?

Kiedy wykonać badania geotechniczne?

Badania geotechniczne, czyli badania warunków wodno-gruntowych podłoża, wykonuje się przed rozpoczęciem budowy. Dzięki nim uzyskuje się niezbędne informacje, które zostaną wykorzystane w trakcie projektowania fundamentów budynku i doboru odpowiedniej izolacji. Badania specjalistyczne gruntów są przydatne także, gdy planujemy budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Badania geotechniczne pozwalają uniknąć problemów eksploatacyjnych budynków, związanych z pękającymi ścianami czy zapadającymi się fundamentami.

Badanie gruntu obowiązkowo musi być przeprowadzone przed wykonaniem projektu inwestycji, jednak dobrze jest je wykonać jeszcze przed zakupem działki. Wówczas będzie wiadomo jakiego rodzaju inwestycja będzie mogła być przeprowadzona. 

Kto może wykonać badanie geotechniczne?

Badanie geotechniczne jest obowiązkowe i powinno być dokonane najpóźniej, przed rozpoczęciem budowy. Badania geotechniczne gruntu najlepiej zlecić firmie geotechnicznej. Badanie polega na przeprowadzeniu na działce kilku odwiertów, które mają głębokość 3-5 metrów. Na podstawie odwiertów, uzupełnionych badaniami laboratoryjnymi, jest możliwość określenia warstw, rodzaju gruntu i poziomu wód gruntowych. Geotechnik przygotowuje odpowiednią dokumentację, która zawiera mapę działki z zaznaczonymi miejscami badań, a także przekroje geotechniczne. Poza tym w dokumentacji nie może zabraknąć informacji o poziomie wód gruntowych. To jest podstawa do wykonania projektu inwestycji. Dzięki badania geotechnicznym postawienie budynku odbywać się będzie w odpowiednich i bezpiecznych warunkach. W niektórych wypadkach badania należy powtórzyć, by określić zmianę poziomu wód gruntowych, w zależności od pory roku. 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *