Dlaczego warto zainwestować w diamentowe tarcze szlifierskie?
Tarcze diamentowe to akcesoria szlifierskie przeznaczone do najtrudniejszych rodzajów prac. Dzięki nim można obrobić beton, kamień i inne twarde struktury, z którymi standardowe narzędzia z pewnością by sobie nie poradziły. Poznajmy zatem właściwości tychże tarcz i sprawdźmy, dlaczego warto w nie inwestować.
Z czego produkuje się tarcze diamentowe?
Rdzeniem szlifierskich tarcz diamentowych jest stal lub połączenie (stop) kilku metali lekkich. Dzięki temu krawędź tnąca jest osadzona na stabilnej i wytrzymałej podstawie. Powstaje ona poprzez pokrycie tarczy syntetycznym diamentem, który wtapia się w nią i tworzy z nią jednolitą strukturę.
Wykonaną w ten sposób krawędź zachowuje pełną integralność. Czasami całość zostaje dodatkowo zlutowana, dzięki czemu diamentowe tarcze szlifierskie stają się jeszcze bardziej wytrzymałe.
Rodzaje tarcz diamentowych i ich przeznaczenie
Diamentowe tarcze szlifierskie przeznaczone są do pracy w bardzo trudnych warunkach. Stosuje się je do obróbki powierzchni kamiennych (w tym marmurowych i granitowych), a także do wykańczania powierzchni płyt betonowych. Na rynku dostępne są następujące rodzaje tychże narzędzi:
- Tarcze segmentowe ze szczelinami – są łatwe i stabilne w prowadzeniu, co jest m.in. zasługą wspomnianych szczelin. Dzięki nim można obrabiać lekkie struktury betonowe, a także miękką cegłę i niektóre rodzaje dachówek.
- Tarcze segmentowe bez szczelin – to narzędzia uniwersalne, które przeznaczone są do najcięższych prac. Ich krawędzie tnące są tak ułożone, aby można było przeciąć nawet najbardziej kruche rodzaje materiałów.
- Tarcze z bieżnią ciągłą – charakteryzują się one brakiem ząbków, a ostrze ma konstrukcję ciągłą. Tarcze te nadają się do obróbki kamienia, ale też do takich materiałów jak glazura lub gres.
Dlaczego warto korzystać z tarcz diamentowych?
Pod względem funkcjonalnym diamentowe tarcze szlifierskie są dużo korzystniejszym rozwiązaniem niż tradycyjne narzędzia. Dlaczego? Po pierwsze, zapewniają one większą wydajność niż zwykłe tarcze. Nadają się też do obróbki znacznie bardziej wymagających materiałów, w tym kamienia i betonu.
Po drugie, tarcze szlifierskie wyróżniają się też dużą precyzją cięcia. Ich krawędź nie ulega tak szybkiej deformacji w trakcie intensywnej eksploatacji, co przekłada się na precyzję i dokładność pracy. Wreszcie po trzecie, tarcze diamentowe nadają się do różnych specjalistycznych zadań, zapewniając optymalne tempo pracy.
Reasumując, diamentowa tarcza szlifierska to jedyny sposób na obróbkę mechaniczną najbardziej wymagających materiałów.
Polecane artykuły
Cześć, mam na imię Patrycja. Od wielu lat nieruchomości zajmują mi bardzo dużą część mojego życia. Dlatego postanowiłam podzielić się z Wami moją wiedzą, ponieważ według mnie jest to bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie i do napisania!